Ana içeriğe atla
Dr. Öğr. Üyesi Erdem SÖNMEZ

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi,

Hükümet Meydanı No: 2, 06050 Ulus, Altındağ-Ankara

https://asbu.academia.edu/ErdemSonmez
Biyografi

Erdem Sönmez, genel olarak 19. ve 20. yüzyıllar Osmanlı-Türkiye tarihi, özel olarak da geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi/dönemleri düşünce tarihi, entelektüel akımları, tarihyazımı ve tarihçiliği üzerine çalışıyor.

Doktorasını Bilkent Üniversitesi Tarih bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Sönmez, lisansüstü çalışmaları sırasında bir yıl Siena Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakültesi'nde misafir araştırmacı olarak bulundu.

Ahmed Rıza: Bir Jön Türk Liderinin Siyasi-Entelektüel Portresi (Tarih Vakfı, 2012) ve Annales Okulu ve Türkiye'de Tarihyazımı: Annales Okulu'nun Türkiye'deki Tarihyazımına Etkisi (Başlangıçtan 1980'e) (Tan, 2010) başlıklı iki kitabı bulunan Sönmez'in diğer çalışmaları Middle Eastern Studies, British Journal of Middle Eastern Studies, Kebikeç, Praksis ve Toplumsal Tarih gibi dergilerde ve çeşitli kitap derlemelerinde yayımlanmıştır.

Sönmez, şu sıralar, Türkiye'de modern tarihçiliğin doğuş sürecine ve M. Fuad Köprülü'nün tarihçiliğine odaklanan bir kitap projesi üzerine çalışıyor.


Araştırma Alanları

19. Yüzyıl Osmanlı Tarihi, 20. Yüzyıl Türkiye Tarihi

Düşünce Tarihi, Tarihyazımı, Siyasal Akımlar


Verdiği Dersler

History of Turkey

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi


Video ve Görseller